Събития
ВиК- Плевен инсталира мътномер за мониторинг на питейната вода, идваща от ВС „Черни Осъм“, от където основно се водоснабдява град Плевен.
Мътномерът е съвременна система за денонощно наблюдение онлайн на качеството на водата, с цел да бъде предотвратено навлизането на мътна вода във водопроводната мрежа. В случай, че системата отчете отклонения от качеството по показател „мътност“, своевременно ще бъде спряно водоподаването от ВС „Черни Осъм“ и ще се включат резервните водоизточници от селата Крушовица и Биволаре.
Мътномерът е монтиран на хлораторната станция на ВиК – Ловеч, където е водохващането и данните ще се следят денонощно и от двете дружества.Инсталирането на мътномер е наложително за запазване на доброто качеството на питейната вода, доставяна на плевенчаниПо повод ежегодното отбелязване на Световния ден на водата-22 март, „Български ВиК холдинг“ ЕАД планира доброволческа инициатива за засаждане на дръвчета на територии, обслужвани от ВиК операторите в цялата страна, под мотото: „Засаждане за чисти води“.
Служители от „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД- Плевен се включиха в инициативата и засадиха едногодишни тополови фиданки. Началото на кампанията беше дадено от инж. Климент Тодоров, Управител на Дружеството и от Маргарита Иванова, началник на пречиствателната станция за отпадъчни води /ПСОВ/. Съобразено с климатичните особености, локалните почвени характеристики и естествената растителност в региона, на територията на ПСОВ в село Божурица ще растат над сто тополи.
Работещите в дружеството ще продължат да се грижат за дърветата и занапред, тъй като засаждането е само първата стъпка в отглеждането на здрава гора. Дърветата са предоставени от ТП на „Държавно горско стопанство“- Плевен, със съдействието на „Български ВиК холдинг“ ЕАД. Идеята на залесителната инициатива е да се подчертае ролята на горите за качеството на въздуха и водата, както и да се постави началото на една добра практика за опазване на природата и борбата с водната криза.
Връзката между изсичането на горите и зачестилите тежки наводнения и свлачища, както и със засушаването в много региони, показва необходимостта от стратегия за управление на природните ресурси. В днешните условия на глобално затопляне, промяна на климата и безводие, освен да бъде ограничена сечта, също толкова важно е да се предприемат реални мерки и програми за мащабно залесяване. Засаждането на дървесни видове, съобразено с конкретните климатични условия и почви в регионите, може да подобри функцията на цялата екосистема и да даде възможност за справяне със сушата, ерозията на почвата, наводненията и свлачищата.
Всяка година 22 март - Световният ден на водата цели да привлече вниманието на хората от цялата Планета към безценния за живота природен ресурс “питейна вода”, който не е неизчерпаем. Тази година темата, зададена от ООН по повод Световния ден на водата, е: „Ускоряване на промяната“. Фокусът е поставен към ускорено предприемане на реални мерки и действия за осигуряване на питейна вода на 2,2 милиарда души, които в момента нямат достъп до такава и справяне с водната криза. Водата е жизненоважен ресурс за живота на Земята, но въпреки това, достъпът до безопасна и чиста вода остава сериозно предизвикателство за много хора по света- всеки четвърти човек на планетата няма достъп до питейна вода, 4.2 милиарда нямат безопасни санитарни услуги, а 3 милиарда нямат дори основни съоръжения за миене на ръцете